CS5 MAGUS Calibration Slide (XY0.01/0.07/0.15/0.6/1.5)
Tax included
Availability Shipping in 3/7 days.
  • Over 90,000 satisfied customers since 2020
  • Secure payments: credit card, PayPal and bank transfer
  • Expedited shipping: Poste, BRT, FedEx
  • Customer support Whatsapp +39 371 43 61 201
Code SGLV82241 Brand MAGUS
Calibration slide for microscopes.
The slide has engraved four circles with diameters of 0.07 mm, 0.15 mm, 0.6 mm and 1.5 mm. In the center of the slide, there are crosshairs with horizontal and vertical micrometer scales with 100 divisions. The division of the scale is 0.01 mm and the length of each scale is 1 mm.
Calibration of image analysis software
Calibration procedure:
  1. Fix the calibration slide on the microscope stage.
  2. Select the desired lens and set the maximum resolution of the camera.
  3. Get a contrast image of the scale on the monitor screen and capture the image.
  4. Select 'Calibration' mode in the image analysis software.
  6. Enter the resulting scale size value in real-world units into your image analysis software.
  7. Enter the calibration name specifying the current lens magnification.
Calibrating the eyepiece scale
The calculation for each objective is done according to the formula:
E=ТL/A, where
E – eyepiece division value
Т – stage division value specified on the stage micrometer (0.01 mm)